sobota 24.03.2018

Marian Glinka, polski Schwarzenegger – wspomnienie.

foto: Jan Rozmarynowski
1 0

Polski aktor Marian Glinka, trzykrotny Mistrz Polski w kulturystyce i pięciokrotny mistrz świata weteranów w sportach siłowych, nie miał szczęścia do filmu miał zostać „polskim Schwarzeneggerem”, koledzy nazywali go „ostatnim Mohikaninem kulturystyki„. Zazdrościł mu siły i z podziwem mówił, że „mógł zabić gołymi rękami”.

Foto/ Jan Rozmarynowski, Sopot 1964 r. Marian Glinka na plaży.

Glinka śmiał się, że kiedy wkraczał do branży, „była moda na garbatych, chudych, zakompleksionych i tym podobnych nieudaczników życiowych”. Dlaczego, mimo niewątpliwego talentu, Glinka tak rzadko przebijał się na pierwszy plan? Jak sam twierdził, wszystko z powodu jego wysportowanej sylwetki kulturysty. Z miejsca stał się aktorem charakterystycznym i trudno mu było wyjść z pewnej szufladki.

Glinka twierdził, że do wszystkich swoich wyników doszedł na czysto, a na pytanie jaki był jego środek dopingujący? odpowiada że jedynie schabowy z sałatą plus kefir.

foto/internet

Marian Glinka posiadał piękną proporcjonalną sylwetkę –  wzrost 180 cm, waga 79 kg obwód bicepsu 45 cm, klatka piersiowa 125 cm, wyciskanie leżąc 140 kg., znany był przede wszystkim z nieprawdopodobnych wyników w wyciskaniu sztangi zza głowy, a także w naprzemiennym wyciskaniu 32,5 kg ciężarków. Stojąc wyciskał zza głowy setkę dziesięć razy pod rząd, z punktu martwego! Przy wadze 82 kg wycisnął tak 125 kg. a w naprzemiennym wyciskaniu odważników 32,5 kg (raz lewą, drugi raz prawą ręką) doszedł do 60 ruchów jednorazowo.. Do tego należy dodać 40 milionów ton przerzuconych w ciągu prawie 40 lat treningu. Dosłownie tyle. Marian miał zapisany w dzienniczku każdy swój trening

foto/internet

Nigdy nie chorował. I oto nagle okazało się, że jest nieuleczalnie chory. Mało kto wiedział, że aktor od dłuższego czasu walczył z chorobą nowotworową. I choć nie zamierzał się poddawać, a bliscy byli przekonani, że pokona raka, aktor przegrał tę dramatyczną walkę ze śmiercią 23 czerwca 2008 r. Odszedł , mając lat 65.

Marian Glinka występował m.in. w „Ziemi obiecanej”, „Barwach ochronnych”, „Wiedźminie”, „Rysiu”. Występuje także w serialach: „Daleko od noszy”, „Ranczo” i „Lokatorzy” i innych.

foto/internet

tekst na podstawie materiałów prasowych : Kif/film.wp.pl

 

Czytaj dalej

KOMENTARZE

3 Comments

 1. Natural

  16.04.2018 at 15:44

  Szacunek 🙂

 2. Vassilis Masyfilis

  03.07.2018 at 22:48

  Ej Ty pismaku bez wyobraźni i i znajomości arytmetyki, naiwniaku… 40 MILIONÓW ton w ciągu 40 lat? Czyli TRZY TYSIĄCE ton dziennie ? Toż to 30 000 powtórzeń z obciążeniem 100 kg. Po jaką cholerę pisać głupoty.

  • Pablo

   17.05.2019 at 18:50

   Uważasz że to nie możliwe? 2740kg dziennie. Niech robił 7 ćwiczęn po 12 powtórzeń po 34 kg na klatkę, nogi, rwanie…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POLECANE